Що таке фрустрація?

Чи відчували ви, що чогось дуже хочете, а отримати не можете? Якщо так – то вам знайоме відчуття фрустрації. З латинської мови – це обман, марне очікування. Особливий емоційний стан, що виникає внаслідок перешкод, які постають бар’єром для досягнення власних цілей.

Фрустрація у зв’язку з неможливістю досягнути бажаного, тісно переплітається з негативними емоціями страху, злості, гніву, розпачу, роздратування, розчарування та незадоволення. Все це в комплексі блокує потік позитивної енергії і негативно відображається на зовнішньому та внутрішньому стані людини. Гостро прослідковується порушення діяльності, зникає результативність.

Чинники цього стану призводять і до виникнення агресії, як наслідку емоційного виснаження. Цей стан може спрямовуватись як на саму людину так і на її оточення. Одним з найгірших наслідків впливу фрустрації є зміна характеру, що проявляється у трансформації орієнтирів та цілей.

Життєвим прикладом є омріяна ситуація та сильна мотивація досягнути бажаного, яка супроводжується перешкодами.

Тут існує дві можливі реакції: пошук іншого шляху який допоможе отримати потрібний результат, або ж здатись на милість обставин, по-іншому такзване «опускання рук». Яким шляхом підете ви, залежить від фрустраційної толерантності (певний пороговий рівень напруження, після якого людина перестає боротися з обставинами). Така толерантність включає в себе механізм самозаспокоєння, який запускається в мозку при стресі та не дозволяє впасти людині в розпач і здатність контролювати імпульс роздратування, який виникає при бажанні вже й одразу задовольнити власні бажання.

У деяких людей фрустраційна толерантність на низькому рівні, тому будь які перешкоди чи невдачі сприймаються як катастрофа вселенського масштабу. Ті, у кого рівень вищий, усвідомлюють, що перешкоди траплятимуться, тому працюють над власним прийняттям і вчаться реагувати спокійніше та шукати шляхи для подолання проблем.

Якщо спостерігаєте в себе низький рівень, тоді гайда до психолога чи психотерапевта. Фахівець допоможе вам «накачати» м’язи толерантності, які стануть потужним джерелом для прийняття певних ситуацій та в результаті адаптуватись без травматизму, або ж навпаки – знайти нові шляхи досягнення цілі і підкорити недоступну вершину успіху.