Безсоння, як ключовий механізм шкоди для організму

Від гармонійного співвідношення сну та періоду активності, яке відповідає природним ритмам, залежить хороше самопочуття, нормальне функціонування усіх систем організму та правильний гормональний фон людини. Вночі організм відновлюється і збагачується енергією, що сприяє укріпленню імунітету та покращенню настрою.

Безсоння – це проблеми із засинанням, відсутність повноцінного сну, або ж занадто раннє пробудження без причин. Через хронічне недосипання люди можуть відчувати втому, нестачу енергії, перепади настрою та труднощі з концентрацією уваги. Як і будь-яке порушення фізіологічного стану, безсоння часто спричинене певними чинниками.

Перевтома, стрес, депресія, позмінна робота з нерегулярним графіком, а також несприятливі умови для сну, які супроводжуються задухою, шумом, надлишковим освітленням – все це може спричинити вагомий негативний вплив на людський організм. В деяких випадках безсоння сигналізує про певне захворювання, таке як алергічні реакції, болі при артриті, шлунково-кишкові захворювання, порушення носового дихання та інші.

Для того, щоб краще зрозуміти чи страждаєте ви на безсоння, варто визначити його тривалість.

ГОСТРЕ БЕЗСОННЯ – нетривале в часі, має властивість виникати через життєві обставини, наприклад, коли людина отримала хвилюючі новини, або очікує результату від певної діяльності. Більшість людей, хоча б раз у житті відчували на собі прояв гострого безсоння, яке зазвичай минає без лікування.

ХРОНІЧНЕ БЕЗСОННЯ – набагато складніший процес, який виникає не менше, ніж три ночі на тиждень і триває не менше трьох місяців. Хронічні розлади сну можуть мати чимало причин. Кардинальні зміни в житті, від яких організм пережив стрес, шкідливі звички, постійні нестабільні порушення сну, деякі захворювання та медичні препарати можуть спричинити серйозні і тривалі причини безсоння.

Навіть декілька безсонних ночей можуть перетворитись на постійну проблему. Втома, виснаження, порушення емоційного фону від недосипання накладаються на початкову проблему безсоння – як психологічну, так і медичну, – і разом вони погіршують одна одну. Ось чому важливо діяти у вирішенні проблеми одразу.

Якщо причиною безсоння стали негативні емоції, складні ситуації чи спосіб життя то варто звернутись до встановлених норм гігієни сну, наприклад: дотримуватись режиму та часу сну, не забувати про регулярні і збалансовані фізичні навантаження, зменшити вживання стимуляторів (чай, кава, алкоголь), подбати про усунення стресових ситуацій, зменшити розумові навантаження у вечірній час.

Також варто спробувати приділяти 30 хв. перед сном, для того, щоб розслабитись, почитати книгу чи послухати спокійну музику. Приглушіть світло, відключіть усі електронні прилади (телевізор, ноутбук, телефон).

Виконайте дихальні вправи, які допоможуть абстрагуватись від проблем накопичених протягом дня. Провітріть спальню, адже для хорошого сну потрібне прохолодне і свіже повітря. Практикуйте лягати спати і прокидатись в один і той же час незважаючи на відпустку і вихідні дні.

Коли ви відчуваєте, що ці методи не допомагають або їх неможливо застосувати в жодному разі не займайтесь самолікуванням.

Обов’язково порадьтесь з лікарем, який візьме до уваги ваш вік та інші фактори здоров’я, а також, встановить основну причину безсоння і вже тоді призначить індивідуальне лікування сну.

Наші лікарі розуміють важливість індивідуальної ситуації пацієнта, при огляді враховується історія виникнення безсоння та його причини, що дає можливість обрати оптимальний курс лікування, включно з поведінковими, лікарськими та психологічними методами і їх поєднанням.