Депресія – це захворювання!

За статистикою ВООЗ, на сьогоднішній день понад 300 мільйонів людей у світі живуть з депресією. В Україні депресія є найбільш поширеною проблемою серед психічних розладів.

Значна частина населення ніколи не зверталась за допомогою до фахівців і навіть не вважає депресію захворюванням. Проте, розлад, при якому людина втрачає бажання до життя, стрімко прогресує в суспільстві. Кожен шостий мешканець планети хоча б раз у житті переживав депресивний епізод, що сильно погіршував якість життя і працездатність. Жінки страждають на депресію майже вдвічі частіше за чоловіків.

Депресія може мати три форми важкості:

  1. М'ЯКА форма характеризується появою деяких труднощів у виконанні звичайної роботи, але це майже не впливає на загальний результат і функціонування людини.

  2. СЕРЕДНЯ форма супроводжується певними труднощами у виконанні завдань, які відображаються на її якості, а також різкими змінами настрою.

  3. ВАЖКА форма ускладнює загальний стан людини в усіх сферах. Спостерігається не здатність справлятися із соціальними функціями і навіть щоденною домашньою роботою.

В понад 50% випадків депресивні епізоди повторюються, особливо якщо їх не лікувати. 

Щоб краще розібратись та визначити чи страждаєте ви депресією, варто придивитись до основних її ознак, які умовно можна розділити на 4 категорії:

  • Емоційні. Пригнічений настрій, безсоння, порушення активності, швидка втома та втрата енергії, низька самооцінка, розконцентрованість уваги, складність у прийнятті рішень та у найбільш складних випадках, роздуми про самогубство.

  • Поведінкові. Стривоженість, нервозність, напруженість, дратівливість, різкі коливання настрою, напади смутку, прояви тужливості, безпідставна плаксивість, пасивність, відмова від улюблених справ, загострення суперечностей та конфліктів.

  • Розумові. Неможливість розсудливо приймати важливі рішення, уповільнення мислення та постійний песимізм у всіх життєвих ситуаціях.

  • Фізіологічні. Підвищена втомлюваність, безсоння чи ранні прокидання, зниження статевого потягу, відсутність інтересу до захоплень, болі в тілі, зниження, або підвищення апетиту, когнітивні, психомоторні та інші типи дисфункцій.

При депресії можуть проявлятися не всі симптоми. В залежності від того які саме виявлено і наскільки сильно вони виражені психотерапевт підбере відповідне лікування. Зазвичай, дві перші форми піддаються лікуванню психотерапевтичними методами, а важка форма лікується поєднанням терапії і антидепресантами.

Важливо пам’ятати, що антидепресанти – це лише засіб для полегшення симптоматики депресивного стану. Адже, перш за все, це біологічний метод лікування, спрямований на фізичний стан людини. Їх завдання – вирівняти порушений баланс нейромедіаторів в мозку. Тобто усунути фізіологічні причини депресії і допомогти впоратись з її симптомами.

Однак, варто врахувати і випадки, коли людина очікує на «чарівні таблетки», які вирішать всі її проблеми, а отім розчаровується. Таблетки не дають гарантій, що нова стресова ситуація не спровокує депресію із ще більшою силою. Тому, найчастіше одними таблетками людина зможе лише приглушити симптоматику, але не більше. Без правильно підібраної, комплексної терапії не буде повноцінного результату.

Терапія, як психологічний метод, забезпечує вирішення внутрішніх проблем. Процес лікування стає більш глибоким, і як наслідок, дає більш стійкий результат. Саме завдяки фахівцеві і його психологічному супроводі, людина відкриває для себе внутрішній конфлікт, який запустив механізм зародження депресії, виробляє в собі механізми адаптації, а також нові форми мислення і поведінки.