Послуги / Відновлення після COVID-19
Як коронавірус впливає на психічне здоров’я, чому тривога за себе і своїх близьких може перерости у психічний розлад та коли варто проконсультуватись у психіатра, про це та інше розповідає наш лікар-психіатр Мирослава Дзісь.
Вірус SARS-CoV-2 може вражати мозок по-різному. Або безпосередньо — ймовірно транспортується до мозку через нервові волокна зорового нерва або через кров, долаючи мозково-судинні бар’єри, або ж опосередковано — коли ураження мозку є наслідком гіпоксії легеневої патології та надмірної імунної відповіді. Ураження мозку призводять до запальних змін і порушень у сірій та білій речовині — відбуваються зміни у функціонуванні мозку, що може зумовити тромбування мозкових судин, результатом чого настає інсульт — «мозкова катастрофа».
Психоневрологічні симптоми ураження коронавірусом включають: втрату нюху, смаку, головні болі, судоми, психотичні епізоди, а у крайніх випадках – кома. Велике занепокоєння науковців викликає той факт, що після самого захворювання, у пацієнта тривалий час спостерігаються порушення когнітивних функцій — пам’яті, уваги, мислення, інтелекту та інше.
Окрім ураження мозку, фахівці також вивчають вплив карантинних обмежень на психічне здоров’я людина, серед них — соціальне дистанціювання. Багато досліджень вказують на те, що такі фактори, як ізоляція під час карантину, напруга, пов’язана з ймовірністю заразитися та невідомість, впливають на виникнення тривожних та депресивних станів ще більше, аніж до початку пандемії.
Часто пацієнти не вважають потрібним звернутися до психіатра навіть при важких душевних стражданнях чи психічних розладах. Більшість охоче звертаються до невролога або до психолога, звертатись ж до психіатра соромляться або бояться. Дехто проходить численні обстеження та лікування в інших спеціалістів, які часто довго не наважуються скерувати пацієнта до психіатра. Наслідком цього можуть бути тижні, місяці, а то й роки пошуку дієвого лікування та пошуку відповіді на питання «що ж зі мною відбувається?».
Варто пам’ятати, що саме психіатр – лікар, який допомагає діагностувати та лікувати розлади психіки та поведінки. Він може порадити яким чином обстежувати організм для того, щоб виключити вплив на психіку не психічного захворювання. Також психіатр підкаже на які аспекти слід звернути увагу, щоб не допустити погіршення психічного стану. Що більше, згідно з українським законодавством, жоден інший лікар, окрім психіатра, не має права виставляти діагноз психічного розладу.
Власне, медична складова і є головною відмінністю між консультацією психіатра та психолога, адже психіатр – це лікар, який скерує вас на обстеження та зможе пояснити їхні результати. При потребі призначить медикаментозне лікування і триматиме руку на пульсі вашого психічного здоров’я.
Порушення вашого душевного спокою – це основний критерій звернення до психолога. Звернення ж до психіатра необхідне тоді, коли порушення психічного стану значно впливають на ваше функціонування в соціумі, сім’ї, на роботі або ж викликає такий дискомфорт, який ви не готові терпіти, у зв’язку з чим потребуєте швидшого і контрольованого рішення вашої проблеми.Власне психолог під час консультації може розпізнати потребу консультації лікаря-психіатра.
Звісно, кожен з нас хоче мати здорову психіку, але не кожен готовий і знає як піклуватися про своє психічне здоров’я. В час кризи ми хочемо вірити, що наша психіка міцна, і ми самі можемо контролювати свої переживання. Але наша свідомість часом вводить у різні оманливі стани, одним з яких є віра у непохитність свого психічного здоров’я. Ми намагаємося собі допомогти, розібратися з ситуацією, але чим далі копаємо і намагаємося розібратися в ситуації, тим більше плутаємося і відчуваємо безвихідь. Ілюзія того, що ми керуємо своїми відчуттями, може бути однією з головних помилок, які погіршують і поглиблюють різноманітні психічні негаразди. Навіть спеціалісти, що тривало працюють з людьми, які страждають на психічні розлади також при потребі звертаються до інших фахівців.
Оскільки коронавірус приніс багато невідомості як для окремої людини, так і для суспільства загалом, ми можемо говорити про найбільшу потребу для кожного, з нас — впевненість в майбутньому. Ми не здатні контролювати розвиток та наслідки пандемії для організму, слід звернути увагу на те, що піддається нашому впливу. Консультація та супровід фахівців з питань ментального здоров’я та фізичної реабілітації – це те, що може покращити ваш психічний та фізичний стан після коронавірусної хвороби. Якщо ви навіть не хворіли на коронавірус фахівців можуть підтримати вас в час напруги і повернути впевненість в собі та в завтрашньому дні, не зважаючи на навколишню ситуацію. Стійкість соціуму до наслідків пандемії починається з психічної стійкості однієї людини.